Co pasuje do kotletów mielonych?

Kotlety mielone to jedno z najpopularniejszych dań w polskiej kuchni. Ich smak można uzupełnić wieloma dodatkami, zaczynając od ziemniaków, aż na ryżu kończąc. Możliwości jest naprawdę wiele i wszystko zależy od tego, na co masz akurat ochotę.

Kotlety mielone w sosie to połączenie idealne

Jeżeli zastanawiasz się, co pasuje do kotletów mielonych, to są to na pewno różnorodne sosy. Jeden z najpopularniejszych przygotowywany jest z pieczarek. Soczyste kawałki grzybów, polane śmietaną świetnie uzupełniają pieczone mięso dzięki swojej kremowej konsystencji. Popularną opcją jest także sos pomidorowy, przygotowany na bazie dojrzałych okazów, a także czosnku i bazylii, co wprowadza nieco śródziemnomorskiej nuty. Sos musztardowy, z dużo mocniej wyczuwalnym akcentem, łączy w sobie ostrość z kremowością. Podobnie jak w przypadku dressingów do sałatek, możesz dowolnie wybierać ulubione składniki i eksperymentować. Poniżej jednak proponujemy nasz ulubiony sos do kotletów mielonych, które zapiekamy w piekarniku wraz z kluskami.

Kotlety mielone w sosie musztardowym z chrzanową nutą

Składniki

  • 1 cebula
  • 300 ml śmietanki 30%
  • 3 łyżki masła
  • 1/2 łyżeczki czosnku granulowanego
  • 1/2 łyżeczki rozmarynu
  • 3 łyżki musztardy
  • 1 łyżka chrzanu
  • 1/2 łyżeczki pieprzu

Wykonanie

Zacznij od przygotowania zalewy. Cebulę zeszklij na maśle i dodaj do niej rozmaryn, czosnek, pieprz, musztardę, chrzan oraz podgrzaną śmietankę kremówkę. Całość doprowadź do wrzenia.

W naczyniu żaroodpornym wysmarowanym masłem ułóż podpieczone kotlety mielone oraz kluski śląskie lub kopytka. Jeśli nie masz ochoty na przygotowywanie całego dania od podstaw, możesz śmiało wykorzystać gotowe dania do odgrzania z oferty U Jędrusia. Całość zalej sosem musztardowym, wstaw do piekarnika i piecz w 180 stopniach przez 20-30 minut. Przed podaniem udekoruj natką pietruszki.

Kotlety mielone jako wsad do kanapki

Podobnie jak kotlety schabowe, także te mielone możesz zaserwować w kanapkach. Idealne do tego celu sprawdzają się duże bułki. Jeżeli chcesz odejść od tradycyjnej wersji, wykorzystaj kluski na parze, czyli tzw. pampuchy. Nie musisz ich robić samodzielnie – wybierz pyszne pampuchy gotowe do ogrzania. W takiej sytuacji lepsze niż gotowanie będzie przygotowanie ich na patelni, lub, jeśli akurat mamy sezon letni, na grillu.

Kotlety mielone w pampuchach

Składniki

  • 4 kotlety mielone
  • opakowanie klusek na parze
  • 4 plasterki żółtego sera
  • 4 plasterki pomidora i czerwonej cebuli
  • 4 małe ogórki kiszone
  • 8 listków sałaty masłowej
  • keczup, majonez

Wykonanie

Pampuchy przekrój na pół, posmaruj masłem i zapiecz na patelni grillowej pod przykryciem z dodatkiem niewielkiej ilości wody. Smaż przez 3 minuty na małym ogniu , pilnując aby się nie przypaliły. W tym samym czasie na drugiej patelni podpiecz kotlety mielone z plasterkiem żółtego sera u góry. Na koniec złóż pampuchową kanapkę – dolną część posmaruj majonezem, na to połóż liście sałaty, kotlet mielony z serem, pokrojonego w paski ogórka kiszonego, plaster pomidora i czerwonej cebuli. Na koniec polej keczupem i przykryj drugą częścią odgrzanego pampucha. 

Do takiej kanapki możesz dodać także grillowany boczek oraz zamienić sałatę masłową na tę lodową lub rukolę. Zamiast keczupu czy majonezu możesz wybrać swój ulubiony sos – czosnkowy, barbecue, a także musztardę.

Kotlety mielone z ziemniakami i surówką

Tradycyjnie kotlety mielone podaje się wraz z ziemniakami. Mogą być one pieczone formie przyprawionych łódeczek w piekarniku, podawane w całości, przygotowane jako puree lub po prostu gotowane. Każde z tych podań, chociaż bazuje na tym samym warzywie, finalnie smakuje zupełnie inaczej.

Najlepszym dodatkiem do ziemniaków tłuczonych oraz tych w całości będą zasmażane buraczki czy marchewka z groszkiem. Swoją słodyczą świetnie przełamią smak całego dnia. Z kolei do wersji z zapiekanymi ziemniakami idealnie sprawdzi się świeża sałatka z pomidora, ogórka i sałaty doprawiona kwaśną śmietaną, solą oraz pieprzem. Jesienią i zimą warto pochylić się nad klasyczną surówką z kiszonej kapusty, z marchewką i jabłkiem, która całemu daniu dodaje kwaskowatości. To nasze ulubione propozycje -  jednak surówki i sałatki najlepiej dowolnie zmieniać wedle własnego uznania.

Podsumowanie

Podsumowując, kotlety mielone, dzięki swojej uniwersalności, pozwalają na wiele kulinarnych eksperymentów i kombinacji. Sięgaj po różnorodne dodatki, by za każdym razem cieszyć się nieco innym, ale zawsze pysznym posiłkiem.