Savoir-vivre - ułożenie sztućców. Co powinieneś wiedzieć? Sprawdzamy!

Przygotowujesz uroczysty obiad dla rodziny albo wykwintną kolację w gronie przyjaciół? A może urządzasz urodziny i świętujesz tylko z najbliższymi? Sytuacji, w których znajomość ułożenia sztućców na stole okaże się niezbędna, jest sporo. Nie daj się zaskoczyć. Poznaj zasady savoir-vivre i dowiedz się, jak prawidłowo nakrywać do stołu oraz jakie jest właściwe ułożenie sztućców podczas posiłku.

Savoir-vivre, czyli co?

O savoir-vivre słyszałeś niejednokrotnie, jednak wciąż nie wiesz, co naprawdę oznacza? Określenie pochodzi z języka francuskiego, a w dosłownym tłumaczeniu brzmi znajomość życia. To zbiór zasad, które odnoszą się do wielu dziedzin i dotyczą m.in. zachowania w określonych sytuacjach, sposobu ubierania się stosownie do okoliczności oraz ułożenia sztućców. Ich znajomość przydaje się w sytuacjach formalnych oraz codziennych i świadczy o wysokiej kulturze osobistej.

Ułożenie sztućców wg savoir-vivre – ogólne zasady

Ułożenie sztućców na stole nie powinno być dziełem przypadku, dlatego warto tę sztukę opanować do perfekcji. Zgodnie z najważniejszą zasadą savoir-vivre, kluczowa jest kolejność układania sztućców po obu stronach talerza, czyli:
  • najdalej od talerza, jako pierwsze z brzegu powinieneś ułożyć sztućce do pierwszego dania. Kolejne pary sztućców to kolejne dania;
  • najbliżej talerza powinieneś ułożyć sztućce przeznaczone do ostatniego posiłku;
  • nóż powinieneś obrócić ostrzem w stronę talerza;
  • widelce powinieneś ułożyć zębami do góry.

Prawidłowe ułożenie sztućców – savoir-vivre na co dzień

Również na co dzień nie należy rezygnować z prawidłowego ułożenia sztućców. Dobrze jednak jeśli będziesz pamiętał, że to, w jaki sposób nakryjesz stół, w dużej mierze zależy od okazji oraz ilości posiłków, jakie zamierzasz podać. Przygotuj wyłącznie te naczynia, które realnie będą używane oraz trzy rodzaje sztućców (łyżkę, widelec, nóż) i ułóż je po prawej (nóż i łyżka) oraz lewej (widelec) stronie talerza.

Do posiłku zamierzasz podać deser? Przygotuj (dodatkowo) talerzyki deserowe oraz łyżeczkę i widelec do ciasta. Sztućce ułóż nad talerzykiem w taki sposób, żeby trzonek łyżeczki był tam, gdzie zęby widelca. Pamiętaj, że miejsce po prawej stronie talerzyka jest przeznaczone dla filiżanki.

Prawidłowe ułożenie sztućców – savoir-vivre na specjalne okazje

Szczególne okazje wymagają szczególnej oprawy, w tym także – odpowiedniego nakrycia stołu. Warto, abyś miał świadomość, że nie jest ono takie samo, jak stosowane na co dzień. W tym przypadku będziesz bowiem potrzebował więcej sztućców oraz więcej naczyń. Dlaczego? Otóż podczas formalnych spotkań podawanych posiłków jest więcej, są także bardziej różnorodne. Jak prezentuje się formalne nakrycie stołu i ułożenie sztućców zgodnie z zasadami savoir-vivre? 

  • Na talerzu ozdobnym typu changer umieść talerz obiadowy, a na nim – talerz do przystawek oraz złożoną serwetkę. 
  • Po lewej stronie talerzy połóż widelec obiadowy, a dalej – widelec do przystawek.
  • Po prawej stronie talerzy ułóż kolejno: nóż obiadowy, nóż do przystawek, łyżeczkę do herbaty oraz łyżkę do zupy. 
  • Nad sztućcami ułożonymi z prawej strony talerza, ułóż: kieliszek do czerwonego wina, szklankę do wody, kieliszek do białego wina oraz kieliszek do szampana. 
  • Nad talerzami ułóż łyżeczkę do ciasta oraz widelec do ciasta. 
  • Nad sztućcami po lewej stronie ułóż talerz do pieczywa oraz nóż do pieczywa.

Ułożenie sztućców – savoir-vivre w trakcie posiłku

Zastanawiasz się, co zrobić ze sztućcami w trakcie posiłku? Koniecznie sprawdź – dzięki tej wiedzy łatwo i dyskretnie zakomunikujesz kelnerowi, co powinien zrobić z Twoim talerzem. 

  • Przed rozpoczęciem posiłku sztućce powinny leżeć po prawej i lewej stronie posiłku.
  • Przerwę w trakcie posiłku należy zakomunikować, układając sztućce czubkami do siebie, w taki sposób, żeby się nie stykały.
  • Na oczekiwanie na drugie danie wskażą sztućce położone na talerzu na krzyż. W tym przypadku nóż powinieneś położyć poziomo, pod widelcem (ułożonym pionowo). 
  • Jeśli widelec i nóż ułożysz poziomo, ostrzem oraz zębami w prawą stronę, dasz znać, że Ci smakowało. 
  • Skończyłeś jeść? Widelec oraz nóż połóż pionowo obok siebie, pilnując, żeby widelec znalazł się po lewej stronie. 
  • Układając sztućce czubkami do siebie, w taki sposób, żeby się stykały, dajesz znać, że posiłek Ci nie smakował.

Podsumowanie

Podsumowując, znajomość zasad savoir-vivre związanych z ułożeniem sztućców to nie tylko kwestia elegancji, ale również wyraz szacunku dla gości oraz dbałość o odpowiednią atmosferę. Niezależnie od tego, czy organizujesz kameralne spotkanie, czy też planujesz wykwintną kolację, podkreślisz uroczystość chwili i sprawisz, że każdy posiłek będzie wyjątkowy. Pamiętaj o zasadach nakrywania do stołu oraz symbolice ułożenia sztućców podczas posiłku – to drobne gesty, które potrafią znacząco wpłynąć na odbiór całego wydarzenia.