Jak zrobić paszteciki? Idealny przepis na święta

Paszteciki to przepyszne kruche ciasteczka ze słonym farszem. Rewelacyjnie smakują na ciepło i na zimno, dlatego dobrze sprawdzają się jako imprezowa przekąska. Jak je przygotować? Sprawdź przepis idealny na święta! Dzięki naszym wskazówkom spędzisz w kuchni mniej czasu, niż zakładałaś!

Czym są paszteciki?

Paszteciki to puszyste i idealnie kruche placuszki, po brzegi wypełnione doskonałym słonym farszem. Ponieważ najczęściej przygotowuje się je z kruchego ciasta, obłędnie smakują gorące, na ciepło oraz na zimno. Mogą być podawane jako przystawka, przekąska albo część dania głównego. Najczęściej towarzyszy im czerwony barszczyk, smażona cebulka albo sałatka warzywna.

Farsz do pasztecików – z czego może być?

Popularne paszteciki wcale nie są nudne – choć niepozorne, mogą ukrywać obłędnie smaczne nadzienie. Z czego możesz przygotować farsz do pasztecików? Opcji jest wiele. Tradycyjnie wykorzystuje się kapustę i grzyby, jednak w nadzieniu dopuszczalne jest łączenie także innych składników, m.in. kurczaka i pomidorów albo szpinaku i sera.

Jak zrobić paszteciki? Tradycyjny przepis

Paszteciki w tradycyjnym wariancie łączą doskonale kruche ciasto z niezwykle aromatycznym farszem z kapusty i grzybów. Jak je zrobić? 

Składniki na ciasto:

  • 500 g mąki pszennej (typ 550)
  • 200 g masła (zimnego)
  • 1 jajko
  • 1 żółtko
  • 100 ml zimnej wody
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka cukru (opcjonalnie, jeśli chcesz lekko dosłodzić ciasto)

Składniki na farsz:


  • 50 g suszonych grzybów leśnych
  • ½ kg kapusty kiszonej
  • 1 biała cebula 
  • 150 g masła
  • przyprawy: sól, pieprz.

Dodatkowo przygotuj:


  • 1 jajko (do posmarowania pasztecików przed pieczeniem)
  • Sezam lub mak (do posypania)

Wykonanie ciasta

Mąkę przesiej do miski. Dodaj sól, cukier, zimne masło pokrojone w kawałki oraz jajko. Zacznij mieszać całość, a następnie stopniowo dodawaj zimną wodę, aż ciasto zacznie się łączyć. Powinno być elastyczne, ale nie lepkie. Jeśli jest za suche, dodaj jeszcze odrobinę wody, ale rób to ostrożnie. Zagniataj, aż będzie gładkie, a następnie owiń je folią spożywczą i wstaw do lodówki na co najmniej 30 minut, aby się schłodziło i stwardniało.

Wykonanie farszu

Wysyp grzyby na sito, wypłukaj i osusz, a następnie – wrzuć do garnka i zalej wrzątkiem. Tak przygotowane przykryj i duś na małym ogniu przez około 30 minut. Do kolejnego naczynia włóż kapustę kiszoną, zalej ją wodą i odcedź; po ugotowaniu wyciśnij resztę wody.

Następnie bardzo drobno posiekaj wszystkie składniki - ugotowaną kapustę, grzyby suszone i białą cebulę. Cebulę zeszklij na patelni, ale nie smaż – dodaj do reszty warzyw.

Formowanie pasztecików

Po schłodzeniu ciasto wyjmij z lodówki i rozwałkuj je na blacie lekko oprószonym mąką. Ważne, aby miało równą grubość, około 3 mm. Wycinaj prostokąty o odpowiednich rozmiarach (np. 8 cm x 5 cm lub większe, jeśli chcesz większe paszteciki). Możesz użyć noża, wykrawacza lub po prostu za pomocą ręki mierzyć wstępnie, tnąc ciasto na prostokąty. Możesz zrobić także kwadraty lub rulony - wszystko zależy od Ciebie. 

Na każdy kawałek ciasta nakładaj łyżkę farszu. Staraj się nie nakładać za dużo, aby łatwiej zlepić brzegi. Zbyt duża ilość może spowodować, że paszteciki się rozerwą podczas pieczenia. Następnie złóż ciasto na pół i zlep brzegi. Gotowe ciasto posmaruj roztrzepanym białkiem jajka, co zapewni im ładny, złocisty kolor, i odstaw na kilka minut. Paszteciki piecz w nagrzanym piekarniku (175°C) przez około 15-20 minut, aż staną się chrupiące.

Gotowe paszteciki – czy warto iść na skróty?

Przygotowanie pasztecików jest szalenie czasochłonne – uwagi wymaga zarówno ciasto, jak i farsz. Proponowany przepis wydaje Ci się idealny na zbliżające się święta Bożego Narodzenia, jednak obawiasz się, że natłok obowiązków nie pozwoli Ci ich przyrządzić? Rozwiązaniem dla Ciebie mogą być gotowe paszteciki bożonarodzeniowe z oferty dań chłodzonych U Jędrusia. 

Również gotowe pierogi pieczone z kapustą i grzybami to obłędnie smaczna propozycja na wigilijny i świąteczny stół – są gotowe do spożycia po podgrzaniu w mikrofali (3 minuty) i świetnie komponują się z niektórymi świątecznymi dodatkami, m.in. czerwonym barszczem albo sałatką warzywną. Pierożki pieczone możesz także okrasić podsmażoną cebulką. Pamiętaj, że świetnie smakują także na zimno – mogą więc stanowić część tzw. zimnej płyty. 

Paszteciki to doskonała alternatywa dla tradycyjnych pierogów, zwłaszcza w okresie świątecznym. Ich kruchy, smakowity spód oraz aromatyczne nadzienie z kapusty i grzybów tworzą idealne połączenie, które zachwyci gości zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jeśli jednak świąteczne przygotowania zajmują Ci zbyt wiele czasu, sięgnij po gotowe produkty z oferty U Jędrusia. To pyszna i wygodna opcja, która równie dobrze sprawdzi się na świątecznym stole, podkreślając tradycyjny charakter kolacji.

Podsumowanie

Pierogi pieczone to doskonała alternatywa dla tradycyjnych pierogów, zwłaszcza w okresie świątecznym. Ich kruchy, drożdżowy spód oraz aromatyczne nadzienie z kapusty i grzybów tworzą idealne połączenie, które zachwyci gości zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jeśli jednak świąteczne przygotowania zajmują Ci zbyt wiele czasu, sięgnij po gotowe pierogi i paszteciki z oferty U Jędrusia. To pyszna i wygodna opcja, która równie dobrze sprawdzi się na świątecznym stole, podkreślając tradycyjny charakter kolacji.