Wigilijna klasyka, czyli ryba po grecku
Soczysta ryba i duszone warzywa, to kompozycja, która w polskiej kuchni zajmuje szczególne miejsce: gotowa, prezentuje się szalenie atrakcyjnie, co więcej - rewelacyjnie smakuje na ciepło oraz na zimno. Ryba po grecku to także jedno z bardziej lubianych dań wigilijnych. Skąd pochodzi i czym wyróżnia się wśród tradycyjnych potraw? Jak przyrządzić idealną rybę po grecku? Sprawdź, zanim świąteczna gorączka rozpocznie się na dobre.
Ryba po grecku - symbol polskich świąt
Wydaje Ci się, że nazwy potraw wskazują na ich pochodzenie? W niektórych przypadkach ta zasada nie ma żadnego zastosowania. Przykładowo: sernik wiedeński nie ma nic wspólnego ze stolicą Austrii, a ryba po grecku - z Grecją.
Historia i pochodzenie potrawy
Popularna w naszym kraju ryba po grecku jest daniem rodzimym: to typowo polska potrawa, którą szczególnie chętnie przyrządzamy w okresie bożonarodzeniowym. Skąd zatem wzięła się jej śródziemnomorska nazwa? Prawdopodobnie z połączenia składników, które powszechnie wykorzystuje się w kuchni greckiej, czyli ryb i duszonych na oliwie warzyw.
Tradycyjne składniki ryby po grecku
Ryba po grecku jest bardzo efektowna: podana z duszonymi na oliwie warzywami, prezentuje się świeżo i atrakcyjnie. M.in. z tego powodu coraz częściej pojawia się na stołach wigilijnych. Tradycyjnie, aby przygotować danie, wykorzystuje się pora, cebulę, marchew oraz korzeń pietruszki i selera. Taka kompozycja jest lekka, smaczna i zdrowa.
Przepis na rybę po grecku krok po kroku
Obecnie rybę po grecku możesz przygotować zgodnie z tradycyjną recepturą lub zdecydować się na kuchenne eksperymenty. Jeśli danie ma pojawić się na stole wigilijnym, sugerujemy klasyczne połączenie składników. Zobacz, jak przyrządzić rybę po grecku, która w okresie bożonarodzeniowym okaże się kulinarnym hitem.
Składniki:
- 800 g filetu z białej ryby (najczęściej w daniu wykorzystuje się dorsza lub mintaja)
- 500 ml bulionu warzywnego
- 4 średniej wielkości marchewki
- 3 średniej wielkości pietruszki (korzeń)
- 3 cebule
- ½ dużego selera lub 1 mały
- 1 por
- 200 ml koncentratu pomidorowego
- oliwa
- 3 łyżki mąki pszennej
- przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie, sól, pieprz
Przepis krok po kroku:
- Przygotuj warzywa: cebulę pokrój w piórka, białą część pora w talarki, a marchew, pietruszkę i seler zetrzyj na tarce (na grubych oczkach).
- Zeszklij cebulę (na oliwie), a następnie dodaj pozostałe warzywa. Całość smaż ok. 5 minut, dodaj ziele angielskie oraz liść laurowy i zalej całość bulionem. Gotuj warzywa na średnim ogniu przez około 10 minut.
- Koncentrat pomidorowy wymieszaj z ½ szklanki wywaru, a następnie dodaj mieszankę do gotujących się warzyw. Duś je przez około 15 minut.
- Przygotuj rybę: podziel filet na mniejsze części i dopraw je. Każdy z nich obtocz w mące i smaż na rozgrzanej oliwie do uzyskania złotego koloru.
- Przełóż rybę do płaskiego, lecz odpowiednio dużego naczynia i przykryj warzywami. Gotowe danie należy schłodzić w lodówce.
Tradycyjne dania, które dopełnią wigilijny stół
Ryba po grecku z całą pewnością będzie wyróżniała się na wigilijnym stole: tego dania nie da się przeoczyć, m.in. ze względu na intensywną barwę warzyw. Jakie potrawy dopełnią uroczystą kolację, pozwalając zachować jej postny charakter? Sprawdź gotowe dania z oferty U Jędrusia, m.in.:
- łazanki. Perfekcyjna kompozycja makaronu i kapusty ma spore grono wielbicieli. Tradycyjne łazanki uwielbiają wszyscy. Niestety, ich przygotowanie jest bardzo czasochłonne. Wybierając gotowe danie chłodzone z oferty U Jędrusia… nie poczujesz różnicy! Smak proponowanych łazanek został dopracowany do perfekcji.
- kapusta świąteczna. Gotowa kapusta świąteczna, to przepis na… spokojne święta. W ofercie U Jędrusia znajdziesz danie, które po prawidłowym podgrzaniu rewelacyjnie sprawdzi się na świątecznym stole.
- paszteciki z kapustą i grzybami oraz uszka z grzybami. Te dania nie tylko pachną świętami, ale przede wszystkim - genialnie uzupełniają uwielbiany przez wszystkich wigilijny barszczyk. Nasze bożonarodzeniowe przysmaki wyróżnia staranna kompozycja składników i łatwość przygotowania.